Aby rozpocząć działalność z zakresu naprawy pojazdów potrzebny jest zespół pomieszczeń, który zagwarantuje odpowiednią jakość świadczonych usług. Dla potrzeb warsztatu warto zabezpieczyć budynek o powierzchni około 250 metrów kwadratowych. Wspomniana powierzchnia będzie podzielona na kilka pomieszczeń, z których można wyróżnić główne.

  • Hala warsztatowa
  • Magazyn
  • Biuro
  • Pomieszczenie socjalne z łazienką

Oczywiście każde z pomieszczeń musi spełniać wymagania zgodne z działalnością największa będzie hala warsztatowa przestronne pomieszczenie, w którym można zaparkować i naprawiać samochody. Musi ona być wyposażona w niezbędne narzędzia, takie jak podnośnik samochodowy, sprężarkę powietrza, zestawy kluczy i narzędzi. W zależności od ilości planowanych równoległych napraw.
Wybór odpowiedniego podnośnika dla hali warsztatowej zależy przede wszystkim od rodzaju prac, jakie będą wykonywane. Podnośnik to narzędzie, które umożliwia podniesienie samochodu do odpowiedniej wysokości, dzięki czemu można łatwiej przeprowadzać naprawy i konserwację pojazdu. Ze względu na rodzaj prowadzonych prac można wybrać:

  • podnośnik kolumnowy
  • podnośnik nożycowy
  • kanał samochodowy

Magazyn to pomieszczenie, w którym można przechowywać części zamienne, narzędzia i akcesoria potrzebne do naprawy samochodów. Wyposażenie magazynu części samochodowych w warsztacie samochodowym powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb i specyfikacji danego zakładu. Główne wyposażenie to:

  1. Regały magazynowe służące do przechowywania części zamiennej. Regały te powinny być wytrzymałe i stabilne, a ich rozmiar powinien być dopasowany do ilości przechowywanych części i dostępnego miejsca w magazynie.
  2. Kosze i pojemniki do przechowywania mniejszych części i akcesoriów, takich jak filtry, świeczki zapłonowe, śruby, nakrętki itp. Pojemniki przydadzą się również do magazynowania zużytych części czy smarów.
  3. Etykiety i znaczniki służące do oznaczania i identyfikowania różnych części, aby ułatwić ich odnalezienie w magazynie.
  4. System komputerowy – umożliwiający łatwe śledzenie zapasów i zarządzanie nimi. System taki może pomóc uniknąć pomyłek w zamówieniach, a także ułatwić zarządzanie magazynem.
  5. Narzędzia do przechowywania i transportu części – takie jak wózki, palety i skrzynie. Pozwalają one na łatwe przemieszczanie części w magazynie i na obszarze warsztatu.

Czystość w warsztacie

Częstotliwość sprzątania warsztatu zależy przede wszystkim od intensywności pracy w nim, liczby pracowników oraz rodzaju wykonywanych prac. W warsztacie samochodowym, gdzie pojawia się dużo kurzu, brudu i odpadków, regularne sprzątanie jest bardzo ważne, zarówno ze względów higienicznych, jak i bezpieczeństwa pracy.

Zazwyczaj, warsztat powinien być sprzątany codziennie, a przynajmniej kilka razy w tygodniu. Do zadań sprzątających w warsztacie należy m.in. odkurzanie podłogi, wycieranie blatów, stołów i półek, czyszczenie narzędzi i maszyn oraz usuwanie odpadków. Niezbędne jest również mycie rąk przed i po każdej pracy oraz zachowanie porządku w narzędziach i częściach samochodowych.

Ponadto, co jakiś czas warto zorganizować większe porządki w warsztacie, takie jak np. przeglądanie i porządkowanie narzędzi, wymiana zużytych części czy też generalne sprzątanie hali.