Dziś nietrudno jest znaleźć dla siebie odpowiednią pracę, bo zawodów mamy mnóstwo. Jednak wiadomo, że nie w każdym można dostać stanowisko „od ręki”. Tak jest chociażby w przypadku kierowców. Tutaj, aby móc w ogóle zacząć działać w tym temacie, należy zdobyć odpowiednie uprawnienia. Jednym dokumentów, dających możliwość na uzyskanie pracy jako kierowca mechanik, czy kierowca holownika, jest ukończony test psychologiczny, na którym widnieje pozytywny wynik.

 

Pracownia psychologiczna – badania dla kierowców

 

Aby móc zostać kierowcą mechanikiem, niezbędne w tej kwestii będzie udanie się na testy psychologiczne. Mają one na celu zlikwidować ryzyko niebezpieczeństwa wśród osób, które ze sobą pracują. A z czym taki test właściwie się wiąże?

 

Osoba przeprowadzająca badanie dla kierowcy, ma za zadanie sprawdzić cechy osobowości i temperament. Wszystko to najczęściej odbywa się w pracowni psychologicznej. W tym celu korzysta się z różnych ankiet. Istotnym elementem jest też przebadanie umysłu pod względem sprawności. Kierowca musi mieć także dobrą koordynację wzrokowo-ruchową i koncentrację.

Jeśli natomiast chodzi o czas poświęcony na takie badanie, jest to indywidualna kwestia, na którą ma także wpływ rodzaj badania.

Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, przyszły kierowca holownika czy mechanik otrzymuje zaświadczenie, które wystarczy już tylko dostarczyć pracodawcy.

 

Testy psychologiczne – dla kogo?

 

Niezależnie od tego, na jakie stanowisko pracy chcemy się ubiegać, warto mieć szersze rozeznanie na temat tego, jakich dokumentów i zaświadczeń będzie wymagał od nas pracodawca. Jednym z nich jest chociażby ukończone badanie psychologiczne, które powinny przejść osoby ubiegające się na stanowiska:

 

– kierowców wszystkich kategorii

– operatorów (wózków widłowych, suwnic, ciężkiego sprzętu budowlanego)

– przedstawicieli handlowych korzystających z pojazdów służbowych

– myśliwych, prokuratorów, strażników miejskich/gminnych, detektywów (badania wymagane do otrzymania pozwolenia na broń)