Zadaniem filtrów kabinowych jest oczyszczanie powietrza, którym oddychamy przebywając wewnątrz pojazdu. Dzięki filtrom do naszych płuc nie dostają się niebezpieczne substancje i mikroorganizmy, takie jak spaliny, grzyby, wirusy, alergeny, kurz. O tym, jak ważne są filtry kabinowe, najmocniej przekonują się każdego roku alergicy. Jednak tak naprawdę każdy z nas powinien zadbać o regularną wymianę filtrów w warsztacie samochodowym w trosce o swoje zdrowie i komfort podczas jazdy.

Wymiana filtrów kabinowych – jak często?

Filtry kabinowe to elementy wyposażenia samochodu, które niestety dość szybko się zużywają. Generalnie przyjmuje się, że filtr powinno się wymieniać po przejechaniu ok. 15 tys. km, ale nie rzadziej niż raz w roku. Po tym, jak duża ilość zanieczyszczeń osadzi się na filtrze, nie będzie on już tak skutecznie chronił. Poza tym przepuści znacznie mniej powietrza, co przełoży się na niższy komfort podróżowania.

Jak rozpoznać, że trzeba wymienić filtr kabinowy?

Co jeśli filtr zużyje się szybciej niż po roku? Jak rozpoznać, że już pora na wymianę? Istnieją pewne wskazówki, dzięki którym rozpoznamy, że trzeba odwiedzić swój serwis samochodowy i założyć nowy filtr:

  • po uruchomieniu wentylatora szyby zaczynają bardzo szybko parować – może to być oznaka zbyt dużego nagromadzenia wilgoci w zanieczyszczonym kurzem filtrze,
  • nieświeży zapach z kratek wentylacyjnych – woń stęchlizny lub zgnilizny to mówi już o sytuacji alarmowej, a dalsze używanie takiego filtra może być groźne dla zdrowia,
  • słaby przepływ powietrza – jeżeli nawiew działa słabiej niż dotychczas, może to oznaczać, że filtr zapchał się pyłkami.

Wymiana filtra kabinowego w warsztacie samochodowym

Filtr można wymienić samodzielnie bądź zgłosić się z tym do fachowców. Ta druga opcja jest o tyle bezpieczniejsza, że daje gwarancję prawidłowego wykonania zadania, a w związku z tym właściwego działania filtra. To ważne dla wszystkich użytkowników samochodów, ale w znacznie większym stopniu dla alergików. Jeśli chcesz, aby lato minęło Ci bez objawów alergii, zadbaj o swoje auto.